Dewalt DCS7485N 54V XR Flexvolt Brushless 210mm Table Saw Body Only
Regular price
15% OFF
15% OFF
Translation missing: en.products.product.price.unit_price_label
per
NEXT DAY DELIVERY AVAILABLE
  • Powerful Brushless Motor
  • High Rip Capacity in Portable Design
  • Durable Steel Roll Cage for Jobsite Protection
  • Accurate Bevel & Fence Adjustments
Features:
Brushless Motor: Provides high power for consistent performance across all materials.
Cast Table Top Design: Ensures stability and precision during cutting.
Rack and Pinion Fence System: Offers smooth, accurate fence adjustments with 610mm rip capacity.
Steel Roll Cage: Protects the saw from drops and impacts on the jobsite.
Quick Bevel Lock: Allows for easy, accurate bevel angle adjustments.
Large, Clear Scales: Provides easy-to-read measurements for precise cuts.
Bare Unit: Supplied without battery or charger.
Comes With:
1 x 24 tooth series 30 saw blade
1 x Mitre fence
2 x blade spanners
1 x Parallel fence
1 x Dust port reducer
1 x Push stick
Product Specification:
Barcode: 5035048650868
Part Number: DCS7485N
No Load Speed: 5,800/min
Blade: 210 x 30mm Bore
Ripping Capacity: Right: 610mm, Left: 318mm
Depth of Cut: @90º: 65mm, @45º: 45mm
Bevel Capacity: -3° to 48°
Table Size: 485 x 485mm
Weight: 21.5kg
NEED HELP? CONTACT US ON
Next Working Day
Delivery Available
SAFE PAYMENT
100% secure payment
EASY FINANCE
0% finance available